fbpx
slider mask

Aktualności

Dlaczego jemy za mało warzyw i owoców?

26 lutego 2021

Dlaczego jemy za mało warzyw i owoców? Nawyki żywieniowe są determinowane przez wiele skomplikowanych procesów. Wpływają na nie wzajemnie przenikające się czynniki fizyczne, psychiczne, biologiczne, historyczne i kulturowe. 

 

Trudno zbadać wszystkie trendy w spożyciu warzyw i owoców, jednak poniżej prezentujemy główne aspekty problemu omawiane podczas warsztatów FAO/WHO 2020:

 

Dostępność

 

Wiele owoców i warzyw ma charakter sezonowy, posiada krótki okres przydatności do spożycia i niewiele z nich dostępnych jest przez cały rok. Wysokie straty podczas zbiorów, transportu i magazynowania znacznie zmniejszają ilości dostępne w sklepach. Do tego często dochodzą problemy z chłodzeniem, nieodpowiednie warunki w środkach transportu, magazynach oraz u sprzedawców detalicznych, które dodatkowo zmniejszają wytrzymałość co wrażliwszych produktów. Przerwy w łańcuchach dostaw zaburzają napływ produktów na rynek i zniechęcają producentów do kontynuacji prowadzenia upraw. Niski popyt oznacza niską podaż i vice versa.

 

Przystępność cenowa

 

Owoce i warzywa mogą stanowić droższą część diety niż inna żywność. Mieszkańcy ubogich rejonów naszej planety przeznaczają swój budżet żywnościowy na tanie, szybko napełniające żołądek i bogate w energię węglowodany proste, takie jak ryż lub kassawa. W miarę dostępności dodają do tego małe ilości warzyw lub produktów pochodzenia zwierzęcego dla urozmaicenia walorów smakowych. Owoce także mogą być uważane za produkt luksusowy, jednak więcej osób na nie stać w szczycie sezonu. Właściciele pól i ogrodów mają możliwość uprawy i spożywania własnych owoców i warzyw, jednak nadal większość tych produktów dostępna jest sezonowo i łatwo się psuje.

 

Kultura i wychowanie

 

Żywność to w ogromnej mierze odzwierciedlenie danej kultury: nasze preferencje są ściśle związane z kulturą, w której wzrastaliśmy oraz ze sposobem, w jaki nas wychowywano. Jedzenie jest wszakże samo w sobie ważnym elementem kultury: to co przyrządzamy i spożywamy w pewnej mierze wyznacza naszą tożsamość. Imigranci pozostają przy swoich nawykach żywieniowych bez względu na miejsce zamieszkania – w ich większych społecznościach funkcjonują sklepy z żywnością, do której dana grupa jest przyzwyczajona. Jednakże kultura i diety ulegają czasem zmianom, a wzrost zarobków i miejski styl życia nastawiony na wygodę często mają związek ze zwiększonym spożyciem cukru, tłuszczy, artykułów odzwierzęcych i wysoko przetworzonych produktów. Do tego dochodzi niższe spożycie świeżych owoców i warzyw – zmiana nazywana często „globalną transformacją żywieniową” (Caballero i Popkin, 2002; Popkin i inni, 2012).

 

Brak wiedzy

 

Często unikamy spożywania warzyw i owoców ze względu na ich smak, niewiele wiedząc o ich wartości dla zdrowia i odżywienia organizmu. Potrzeby dzieci, nastolatków, dorosłych jak i osób starszych różnią się od siebie, tak samo jak potrzeby kobiet i mężczyzn. Podczas ciąży i karmienia konieczna jest wzbogacona dieta, o czym wiele osób nadal nie wie. Specjalne żywienie konieczne jest również u osób chorujących na cukrzycę, HIV lub AIDS oraz inne przewlekłe choroby. Zwykle jednak kampanie mające na celu zwiększenie świadomości zdrowotnej i żywieniowej są nieodpowiednio targetowane i nie stanowią odpowiedzi na potrzeby wymienionych grup społecznych.

 

Konkurencyjne alternatywy

 

Produkty przetworzone mają bardzo często silne zaplecze reklamowe, które prezentuje je jako smaczne i społecznie pożądane. Agresywny marketing promuje niezdrowe jedzenie i picie w szkołach, biurach i sklepach. Słodzone napoje łatwiej kupić i skonsumować niż świeżo wyciskany sok; słodycze i pakowane przekąski mogą dłużej leżeć na półkach sklepowych niż owoce. Tego typu żywność konkuruje z owocami i warzywami i ma nad nimi znaczną przewagę.

 

Bezpieczeństwo żywności

 

W przeciwieństwie do większości przetworzonej żywności, owoce i warzywa muszą być myte, obierane lub nawet gotowane przed spożyciem. Zjedzenie zanieczyszczonych owoców lub warzyw prowadzi do problemów zdrowotnych. Do zanieczyszczeń może dochodzić podczas produkcji i pochodzą z nawadniania, gleby, nawozów i pestycydów lub z niesterylnych metod przetwarzania i obróbki.

 

Polityka państwowa

 

Rządy, mając na uwadze bezpieczeństwo żywności, równowagę w handlu oraz kwestie geopolityczne, skupiły się w dużej mierze na żywności podstawowej oraz dobrach eksportowych. O wiele mniej uwagi poświęcają warzywom i owocom, w związku z czym mniej inwestycji poczyniono na rzecz średniej wielkości przedsiębiorstw rolnych i farm towarowych. Obowiązująca polityka handlu wspomaga również napływ tanich, importowanych owoców i warzyw, na niekorzyść lokalnych odmian. To wszystko przyczyniło się do zmniejszonego spożycia tych produktów.

 

 

 

Źródło: http://www.fao.org/3/cb2395en/CB2395EN.pdf

 

Sprawdź, jakie zalety posiada TraceON.

 

Producentem systemu TraceOn jest firma

Korsol Sp. z o.o.
ul. Wolności 94/314, 41-800 Zabrze

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

 +48 601 501 386
 kornel.grzywocz@korsol.pl

Anna Mańka

Chcesz wdrożyć produkt w swojej firmie?
Skontaktuj się ze mną.

Natalia Jakubiec

 +48 32 494 50 50
 natalia.jakubiec@korsol.pl