fbpx
slider mask

Aktualności

Światowe wskaźniki konsumpcji owoców i warzyw

20 kwietnia 2021

Spożywamy o wiele mniej owoców i warzyw niż rekomendowane przez WHO 400g niezbędne dla zdrowej diety. Minimalna ilość tego typu żywności w codziennym menu zależy od wieku, płci oraz aktywności fizycznej.

 

Wiele państw wydało dodatkowe zalecenia dla dzieci, ze względu na fakt, iż obecność owoców i warzyw ma ogromny wpływ na ich odpowiedni rozwój i pozwala zdrowo rosnąć.

Średnio spożywamy jedynie 2/3 zalecanego minimum warzyw i owoców (obliczenia dokonane na podstawie badań z 2019 roku[1]). Średnie ilości znacznie się jednak różnią w zależności od położenia geograficznego. Mieszkańcy centralnej Azji, północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu plasują się powyżej średniej spożycia, podczas gdy społeczeństwa subsaharyjskiej Afryki oraz Oceanii jedzą jedynie jej jedną trzecią. Najwięcej owoców przypada na mieszkańca Karaibów, a najmniej – na konsumenta z południowej Afryki.

 

Niski współczynnik spożycia

 

Spożycie owoców i warzyw w Afryce subsaharyjskiej jest szczególnie niskie i na ten właśnie wskaźnik należy zwrócić zwiększoną uwagę. W 2018 przeprowadzono badanie na 3480 osobach powyżej 50 roku życia. Jego wynik wskazał, iż aż 68,5% z nich nie jadło odpowiedniej ilości warzyw i owoców. W głównej mierze niedobory w diecie stwierdzono u czarnoskórych rdzennych Afrykańczyków, o niskim poziomie edukacji oraz o niskim statusie socjoekonomicznym.

W Beninie dorastające dzieci szkolne spożywały średnio o 97g owoców i warzyw mniej w stosunku do powszechnie zalecanych dla tej grupy wiekowej 300g owoców i 150-225g warzyw. W nigeryjskim Lagosie ta sama grupa wiekowa, pomimo świadomości zdrowotnych i odżywczych wartości danych produktów spożywczych, jedynie w 5,5% deklarowała spożycie zalecanych minimalnych ilości.

 

Dochody a zdrowe żywienie

 

Powiązanie pomiędzy wysokością przychodów a ilością spożywanych warzyw i owoców jest niewielkie. Mieszkańcy lepiej rozwiniętych ekonomicznie części Europy i Ameryki Północnej spożywają jedynie połowę odpowiedniej gramatury, natomiast w Północnej Afryce i na Bliskim Wchodzie przyswaja się o wiele większe ilości owoców i warzyw, mimo że przychody w tych regionach są na ogół niższe.

 

 

Wzrasta jedno, spada drugie

 

Istnieje niskie powiązanie spożycia owoców z jednoczesnym spożyciem warzyw. Wyłączając rejony, w których przeprowadzono badania i ogólny udział tego typu żywności w diecie był bardzo niski, istnieje bardzo mocna negatywna korelacja pomiędzy produktami owocowymi i warzywnymi. Im więcej spożywa się owoców, tym bardziej maleje ilość obecnych w diecie warzyw i na odwrót. Jakie mogą być tego powody? Bardzo możliwe, iż w miejscach, gdzie przychody są niskie (na przykład w Afryce subsaharyjskiej lub w południowej Azji), ludzie mają w zwyczaju przeznaczać swój ograniczony budżet na tańsze produkty żywnościowe. Preferencje wynikające z danej kultury oraz niska dostępność świeżych warzyw i owoców może również odgrywać znaczącą rolę.

 

Zarządzanie budżetem domowym

 

W innych częściach świata poziomy konsumpcji są wyższe, jednak klienci nadal posiadają ograniczony budżet przeznaczony na świeże produkty (lub wolą konsumować jedynie pewną ograniczoną ilość tego typu produktów). Równoważą swoje wydatki na żywność jeśli kupują więcej owoców – mniej pieniędzy przeznaczą na warzywa. Spożycie powyższych grup żywności zależy od czynników takich jak cena, dostępność i uwarunkowania kulturowe. W wielu społecznościach dominuje przekonanie o tym, iż mięso jest wyznacznikiem statusu ekonomicznego oraz właściwą podstawą diety. Wówczas dostępne środki pieniężne przeznacza się głównie na produkty odzwierzęce, traktując owoce lub warzywa jako dodatek. Duże znaczenie w kwestii dysponowania budżetem przeznaczonym na jedzenie ma także zmieniająca się proporcja cenowa: mięso staje się coraz tańsze i pozostaje dostępne przez cały rok, podczas gdy warzywa i owoce drożeją. Ten trend utrzymuje się obecnie w krajach rozwiniętych, gdzie na wielką skalę produkuje się wysokoprzetworzone (a więc tańsze) produkty mięsne, a promowany zdrowy tryb życia pozwolił na wywindowanie cen owoców i warzyw. Zatem włączenie zdrowych, zalecanych produktów spożywczych do diety wymaga bardzo sprawnego zarządzania budżetem domowym oraz wiedzy na temat znaczenia zdrowej diety w życiu każdego człowieka.

 

 

Sprawdź, jakie zalety posiada TraceON.

 

 

[1] Afshin i inni

Źródło: http://www.fao.org/3/cb2395en/CB2395EN.pdf

Źródło obrazka: Food photo created by onlyyouqj - www.freepik.com

 

Producentem systemu TraceOn jest firma

Korsol Sp. z o.o.
ul. Wolności 94/314, 41-800 Zabrze

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

 +48 601 501 386
 kornel.grzywocz@korsol.pl

Anna Mańka

Chcesz wdrożyć produkt w swojej firmie?
Skontaktuj się ze mną.

Natalia Jakubiec

 +48 32 494 50 50
 natalia.jakubiec@korsol.pl