fbpx
slider mask

Aktualności

Rolnictwo zrównoważone a traceability

09 listopada 2022

Rolnictwo zrównoważone zakłada szereg zasad, według których przedsiębiorcy powinni prowadzić działalność. Jak w ich przestrzeganiu pomaga identyfikowalność? Rolnictwo zrównoważone a traceability – przykłady zastosowania.

 

Rolnictwo zrównoważone a traceability - Optymalizacja nakładów na produkcję rolniczą

To zagadnienie wiąże się nie tylko z nakładami finansowymi, jakich wymaga rolnictwo, ale ze wszystkimi zużywanymi surowcami. Szczególnie ważna jest tu energia, którą staramy się ograniczać ze względów środowiskowych, ekonomicznych, a ostatnio także w związku z kryzysem na wschodzie. Polskie Stowarzyszenie  Rolnictwa Zrównoważonego ASAP przypomina także o konieczności ograniczenia zużycia nawozów, która wynika z założeń „Zielonego Ładu” z 2021 roku. Jednocześnie te wszystkie „cięcia” w zużyciu surowców mają prowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

W jaki sposób może tu pomóc traceability? Identyfikowalność nie sprowadza się jedynie do śledzenia samego produktu w trakcie procesu wytwarzania. Traceability obejmuje całą działalność firmy, a w jednym systemie skupia się kontrola wszystkich parametrów, jakie tylko właściciel zdecyduje się mierzyć. Dotyczy to zatem zużycia energii i surowców. Programy takie jak TraceON pozwalają na stałą kontrolę dzięki przejrzyście skonstruowanym wykresom i filtrowanym tabelom. Kierownictwo firmy wie wówczas, w jakich miesiącach gospodarstwo ma największe zapotrzebowanie na dodatkowe źródła energii, jakie zabiegi pozwalają zaoszczędzić, a co generuje największe koszty w surowcach i energii. Traceability to także świetne narzędzie do eksperymentowania z nowymi pomysłami, wyposażeniem i metodami produkcji. Każda innowacja może zostać zweryfikowana na podstawie kontroli zużycia pieniędzy, materiałów, paliwa. Sprawdzić można także zmiany zachodzące w samym produkcie – w jego składzie, jakości, smaku, zapachu, wytrzymałości itp. Na dłuższą metę traceability pozwala opracowywać wewnętrzną strategię przedsiębiorstw rolnych prowadzącą do ograniczania zużycia różnych surowców, zmniejszania marnotrawstwa i większej efektywności w produkcji.

 .

 .

 

Rolnictwo zrównoważone a traceability - Zbudowanie przewagi konkurencyjnej gospodarstwa

Jeśli gospodarstwo na co dzień boryka się z licznymi problemami finansowymi i nie potrafi się wybić na tle innych producentów, traceability może być także odpowiedzią na jego problemy. Ścisła kontrola ścieżki produktu wraz z dostawcami i odbiorcami daje klientowi docelowemu poczucie bezpieczeństwa. Niejednokrotnie jest ono ważniejsze niż cena wyrobu. Używanie systemu takiego jak TraceON do kontroli produkcji samo w sobie jest dowodem na dbałość o najwyższe standardy.

Traceability pomaga zdobywać certyfikaty i pomyślnie przechodzić inspekcje organów kontrolnych. To z kolei przekłada się na renomę producenta, którego własna, wewnętrzna dyscyplina staje się przykładem dla innych. Jest ona lepszą dźwignią finansową niż wszelkie zabiegi marketingowe, ponieważ obecnie priorytetem dla klientów stało się zdrowie i ekologia.

Poruszony temat ekologii otwiera jeszcze jedną drogę do zbudowania przewagi konkurencyjnej gospodarstwa. W czasach ogromnego zanieczyszczenia planety wybijają się te firmy, które sprawnie zarządzają odpadem. TraceON umożliwia kontrolę opakowań zwrotnych, dzięki czemu marnuje się mniej materiału, spadają koszty produkcji i powstaje mniej śmieci. System dyscyplinuje odbiorców, których stała kontrola zmusza do większej dbałości o zwrot nienaruszonych opakowań. Ostatecznie pozwala to na wielokrotny używanie poszczególnych komponentów oraz wybicie się na kanwie ekologicznego, odpowiedzialnego podejścia do produkcji. Same plusy.

 

 .

 

 .

Rolnictwo zrównoważone a traceability - Długoterminowa stabilność finansowa

Zrównoważony rozwój zakłada wciąż rozwijający się biznes. Do tego potrzebna jest stabilność finansowa, dzięki której firmy mogą bez obaw prowadzić działalność i bez strachu podejmować się nowych wyzwań. Co jednak może zapewnić taką pewność i bezpieczeństwo w czasach kryzysu i niepewnego jutra? Znów ogromną rolę odgrywa tu kontrola wszystkich aspektów pracy przedsiębiorstwa. Identyfikowalność zarówno samego produktu jak i każdego innego aspektu pracy firmy umożliwia nadzór nad finansami, śledzenie historii różnych procesów. Dzięki temu firma staje się bardziej elastyczna, dzięki analizie danych może przewidywać pewne tendencje na rynku oraz planować rozwój z mniejszą dozą niepewności. Optymalizacja kosztów produkcji pozwala na sprawne funkcjonowanie na rynku pomimo licznych zawirowań. 

TraceON dzięki zapisywanej historii daje możliwość wyciągania wniosków z pozyskanej na przestrzeni lat wiedzy, dzięki czemu możliwe są długoterminowe strategie i prognozy. Jednocześnie stały napływ informacji pozwala na sporą dozę wspomnianej już elastyczności w korygowaniu tych planów.

 

Kolejne założenia sustainability

Rolnictwo zrównoważone posiada więcej generalnych założeń i wynikających z nich korzyści dla gospodarstw: to większe wsparcie finansowe od Unii Europejskiej, ograniczenie wpływu na środowisko, większa akceptacja społeczna oraz dobrostan zwierząt. Omówimy je w kolejnej części artykułu. Zapraszamy do dalszej lektury. 

 

 .
Zapraszamy do kontaktu – chętnie pokażemy Państwu system TraceON i jego szeroki wachlarz możliwości.

Zobacz jak działa TraceON

 #traceability #rolnictwo #sustainability #rolnictozrównoważone #stabilność #optymalizacja #konkurencja

 

Producentem systemu TraceOn jest firma

KORSOL Sp. z o.o.
ul. Młyńska 8/1, 41-803 Zabrze

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

 +48 601 501 386
 kornel.grzywocz@korsol.pl