fbpx
slider mask

Aktualności

Założenia i motywy przewodnie IYFV 2021

26 stycznia 2021

Regiony na całym świecie posiadają odmienne tradycje kulinarne i żywieniowe. Tak samo, różne kultury posiadają dostęp do wielkiej różnorodności owoców i warzyw oraz zyskują odmienne zalecenia żywieniowe i wskazówki co do odpowiedniej diety. 

 Jednakże to, co u wszystkich pozostaje wspólne, to fakt iż owoce i warzywa są koniecznymi składnikami ludzkiej diety. Zapewniają i utrzymują dobry ogólny stan zdrowia oraz mają wpływ na odpowiednie funkcjonowanie organizmu.

Czy wiesz, że minimum 400 gramów lub 5 porcji owoców i warzyw rekomendowanych jest do codziennego spożycia? Jednakże, dla wielu ludzi świeże produkty tego typu są poza zasięgiem. Powodów jest wiele, między innymi fakt, iż owoce i warzywa szybko się psują, a więc cała branża agro i spożywcza narażone są na straty i marnowanie żywności. Kolejną przyczyną takiego stanu rzeczy jest na ogół wyższa cena produktów świeżych w stosunku do żywności przetworzonej, niezdrowych przekąsek i fast foodu. W sytuacji, gdy już piąty rok z rzędu wzrasta na świecie głód i jednocześnie zwiększa się ilość osób otyłych, konieczne staje się krzewienie zdrowych nawyków żywieniowych opartych o owoce i warzywa.

Oficjalny slogan odnoszący się do Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw „Owoce i warzywa, podstawą Twojej diety”, podkreśla znaczenie świeżych produktów dla odpowiedniego odżywienia organizmu i dobrego zdrowia. Podstawą dla osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego oraz walki z niedożywieniem jest stałe upewniania się, iż owoce i warzywa pozostają w zasięgu ręki i portfela każdego człowieka.

Istnieje wielka różnorodność owoców i warzyw występujących na całym świecie, które przybierają różne kształty i kolory. Na potrzeby obecnego Międzynarodowego Roku, owoce i warzywa uznawane będą za jadalne rośliny lub części roślin przeznaczone do konsumpcji przez człowieka w swojej surowej, przetworzonej lub konserwowanej formie.

MROW 2021 ma za zadanie:

  • podnosić świadomość na temat zdrowotnych korzyści spożywania owoców i warzyw;
  • propagować zdrowe diety ze zwiększonym spożyciem owoców i warzyw;
  • promować międzynarodowe akcje zwiększające produkcję owoców i warzyw a także powstawanie łańcuchów jakości w bezpieczny i zrównoważony sposób;
  • zwracać uwagę na potrzebę zmniejszenia strat i marnowania żywności w łańcuchu produkcji owoców i warzyw od produkcji do konsumpcji;
  • włączyć osoby zainteresowane do działań na rzecz wzmacniania możliwości wprowadzania innowacyjnych technologii i strategii w krajach rozwijających się w celu minimalizacji strat i marnowania żywności.

 

Dodatkowo, szczególny nacisk zostanie położony na rolę kobiet nie tylko w produkcji żywności, lecz także w zapewnianiu bezpieczeństwa żywności wewnątrz rodzin i społeczności.

 

Każdy odgrywa ważną rolę – od instytucji rządowych i firm sektora prywatnego do ogółu społeczeństwa a nawet do młodzieży. Wszyscy możemy współpracować, by wprowadzać zmiany i zapewnić udział owoców i warzyw w diecie każdego człowieka, tak by promować zdrowe nawyki oraz wyeliminować głód i niedożywienie na naszej planecie.

Producentem systemu TraceOn jest firma

Korsol Sp. z o.o.
ul. Wolności 94/314, 41-800 Zabrze

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

 +48 601 501 386
 kornel.grzywocz@korsol.pl

Anna Mańka

Chcesz wdrożyć produkt w swojej firmie?
Skontaktuj się ze mną.

Anna Mańka

 +48 32 494 50 50
 anna.manka@korsol.pl