fbpx
slider mask

Aktualności

10 faktów na temat warzyw i owoców

26 stycznia 2021

Jakie znamy korzyści ze spożycia warzyw i owoców? Jakie są najczęstsze problemy związane z ich produkcją? Co możemy zrobić dla zrównoważonego rozwoju i zwalczania niedożywienia?

 

Oto 10 faktów na temat warzyw i owoców prezentowanych w związku z Międzynarodowym Rokiem Warzyw i Owoców ogłoszonym przez FAO:

 

  1. Owoce i warzywa są bogatym źródłem odżywczego błonnika, witamin i minerałów (np. kwas foliowy, witamina A i C, potas) oraz korzystnych fitozwiązków.
  2. Jako część zdrowej diety, owoce i warzywa mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby typu nadwaga/otyłość, chroniczne stany zapalne, nadciśnienie, wysoki cholesterol.
  3. Przyjmowanie minimalnej dawki 400g lub 5 porcji owoców i warzyw dziennie jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia.
  4. Należy wprowadzać owoce i warzywa do diety dziecka już od 6 miesiąca oraz stosować je jako stały element zdrowej diety przez całe życie.
  5. Nawet 50% owoców i warzyw produkowanych w krajach rozwijających się zostaje utracone pomiędzy zbiorem a konsumpcją.
  6. Wyprodukowanie jednej pomarańczy wymaga zużycia 50 litrów wody. Straty w warzywach i owocach odzwierciedlają marnowanie kurczących się zasobów takich jak gleba i woda.
  7. Znaczne ilości owoców i warzyw całkowicie nadających się do konsumpcji są marnowane ze względu na brak walorów estetycznych.
  8. Innowacyjne rozwiązania elektroniczne są w stanie wyszukiwać oraz identyfikować owoce i warzywa od etapów produkcji do konsumpcji. To zwiększa możliwości rynkowe, przeciwdziała stratom i marnotrawstwu oraz czyni łańcuch jakości bardziej transparentnym. Sprawdź, co w tej kwestii może zrobić dla Twojej firmy system TraceON.
  9. Produkcja owoców i warzyw wysokiej jakości może być korzystniejsza w stosunku do innych upraw, ze względu na mniejszą ilość użytkowanej powierzchni, zużywanej wody i środków odżywczych.
  10. Covid-19 unaocznił nam wagę krótkich i zamkniętych łańcuchów jakości – również dla owoców i warzyw – jako sposób na zapewnienie lepszych możliwości zbytu dla rodzinnych producentów w obszarach miejskich i okołomiejskich.

Producentem systemu TraceOn jest firma

Korsol Sp. z o.o.
ul. Wolności 94/314, 41-800 Zabrze

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

 +48 601 501 386
 kornel.grzywocz@korsol.pl

Anna Mańka

Chcesz wdrożyć produkt w swojej firmie?
Skontaktuj się ze mną.

Anna Mańka

 +48 32 494 50 50
 anna.manka@korsol.pl