fbpx
slider mask

Aktualności

Żywność, która szybko się psuje

27 stycznia 2021

Według raportu FAO jedną z głównych przyczyn utrudniających dostęp do owoców i warzyw jest ich krótki termin przydatności do spożycia. Czy jest sposób na ograniczenie strat spowodowanych psuciem się produktów spożywczych?

Zdrowe i odżywcze, ale nietrwałe

 

Owoce i warzywa to bardzo specyficzna grupa produktów spożywczych. Zalecane przez FAO jako niezbędny składnik każdej diety, a więc powinny być jak najbardziej rozpowszechnione, przy tym tanie i dostępne dla każdego. Zwykle nie są poddawane większej obróbce w celu przygotowania do spożycia oprócz koniecznego mycia i obierania. Tylko niektóre wymagają gotowania przed podaniem (np. fasola, brokuł, kalafior). To czyni z większości owoców i niektórych warzyw idealne przekąski, szybkie i zdrowe posiłki. Jako produkty nieprzetworzone mają także ogromną przewagę zdrowotną nad np. fast foodami i słodyczami. Ta sama cecha decyduje jednak o ich krótszym okresie przydatności i szybkim psuciu się, co z kolei znacznie utrudnia obrót owocami i warzywami. To znów czyni żywność (która powinna być możliwa do zakupienia w każdym sklepie i w relatywnie niskich cenach) trudniej dostępną i o wiele droższą od niezdrowych przekąsek.

 

Problemy producentów żywności

 

Spójrzmy na ten sam problem z punktu widzenia procesów produkcji. Jaka jest największa bolączka producentów żywności? Wydawałoby się, że branża spożywcza stanowi łatwy zysk, ponieważ zawsze spełnia podstawowe potrzeby konsumentów. Na jedzenie zawsze będzie popyt, niezależnie od zmieniających się trendów i rozwoju technologii. W rzeczywistości nie jest jednak aż tak optymistycznie. Oprócz zmiennych warunków pogodowych, które mogą zniszczyć uprawy, najtrudniejszą kwestią organizacyjną okazuje się właśnie krótki termin przydatności do spożycia. Nawet najlepszej jakości produkty przyniosą straty, jeśli zostaną zebrane lub wydane klientowi z opóźnieniem.

Branża rolnicza, choćby wyłącznie z tego względu, to biznes, w którym nie ma miejsca na przeoczenia i nieprecyzyjne działania. Należy szczegółowo opracowywać strategie sprzedażowe oraz technologie uprawy roślin, osobno dla każdej odmiany. Dla rolników to żadna nowość: znają swoją działalność od podszewki i wciąż dopracowują autorskie sposoby osiągania jak najlepszych plonów. W dużych gospodarstwach nie sposób jednak, by właściciel był w stanie dopilnować każdego wydania towaru, każdej dostawy, każdego przemieszczenia partii pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Wtedy właśnie zdarzają się opóźnienia, a w produkcji żywności świeżej nawet kilka godzin ma ogromne znaczenie.

 

Traceability dla kontroli lokalizacji

 

Traceability ma ogromne możliwości wspomagania produkcji w branży spożywczej. Optymalizacja procesów, kontrola parametrów, śledzenie lokalizacji towaru – to tylko początek. Co traceability może zrobić, by zapobiec marnotrawieniu produktów szybko psujących się? Przede wszystkim wzmocnić nadzór nad przemieszczaniem się produktów różnych partii na terenie zakładu, jak również poza nim. Warto wiedzieć, gdzie żywność lub rośliny zostały akurat umieszczone, jak długo pozostają w danym miejscu, ile czasu pozostało do kolejnego przemieszczenia i czy nie nastąpiło opóźnienie. Traceability pozwala również na sprawdzenie warunków (np. klimatycznych), w jakich przechowywano towar poprzez oznaczenie i opisanie w systemie kolejnych pomieszczeń na terenie firmy (np. warunki na magazynie, sortowni, polu). W ten sposób umożliwia się zdalny wgląd do aktualnych lokalizacji produktów dla właściciela i uprawnionych pracowników. Żadna partia towaru nie zostaje więc zagubiona, na terenie nawet największego zakładu.

 

Traceability dla minimalizowania opóźnień

 

Jak z kolei znaleźć sposób na opóźnienia? Trudno pamiętać o konieczności wydania lub przemieszczenia każdego produktu i każdej odmiany z osobna. Wprawdzie producenci zwykle dokładają jak największych starań o dopracowanie swoich technologii i zatrudnienie odpowiedzialnych pracowników do nadzorowania upraw, jednak przy ogromnych nakładach produkcyjnych, pracy zmianowej wielu zespołów i skomplikowanej logistyce, mogą zdarzyć się przeoczenia i nieścisłości.

Traceability dba o to, by producent nie musiał polegać jedynie na zawodnej ludzkiej pamięci. TraceON umożliwia przypisanie poszczególnym produktom, uprawom oraz lokalizacjom maksymalnego lub minimalnego czasu przechowywania, ustawienia odpowiednich alertów i przypomnień w celu jak najszybszego wychwycenia opóźnień. Użytkownik systemu, który został w nim oznaczony jako osoba odpowiedzialna za daną część produkcji, otrzymuje powiadomienie (również z możliwym do ustawienia wyprzedzeniem), dzięki czemu nie musi sam pamiętać o wszystkim i zawsze pozostaje mu odpowiedni czas na reakcję.

 

Zysk, ochrona środowiska i zapobieganie marnotrawstwu

 

W pełni kontrolowane produkty spożywcze, w tym warzywa, owoce inne rośliny rzadziej się psują. Czas pozostawania na danej lokalizacji skrócony zostaje do minimum, ponieważ działy odpowiedzialne za logistykę i planowanie sprzedaży otrzymują gotową informację o tym, która partia powinna opuścić zakład jako pierwsza. Łatwiej utrzymywać kontrolę nad jakością produktów, a w dalszej kolejności nad bezpieczeństwem konsumentów. Następuje minimalizacja strat spowodowana psuciem się żywności lub utratą zaufania kontrahentów wynikającą ze sprzedaży towarów na granicy przydatności do spożycia. Warzywa i owoce przestają być aż tak trudnym produktem, dzięki czemu można zacząć lepiej na nich zarabiać, dbając jednocześnie o ludzkie zdrowie i zapobiegając marnotrawieniu żywności. Czego chcieć więcej?

 

Sprawdź, jak działa traceability, na przykładzie naszego produktu – systemu TraceON.

Wspieramy kontrolę łańcucha jakości, przyczyniamy się do rozwoju technologii dla rolnictwa. Wejdź na www.traceon.pl i przekonaj się, jakie jeszcze korzyści niesie za sobą traceability.

 

Producentem systemu TraceOn jest firma

Korsol Sp. z o.o.
ul. Wolności 94/314, 41-800 Zabrze

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

 +48 601 501 386
 kornel.grzywocz@korsol.pl

Anna Mańka

Chcesz wdrożyć produkt w swojej firmie?
Skontaktuj się ze mną.

Anna Mańka

 +48 32 494 50 50
 anna.manka@korsol.pl