fbpx
slider mask

Aktualności

3 zalety traceability dla ekologii i finansów

12 stycznia 2021

Podczas Międzynarodowego Roku Warzyw i Owoców ogłoszonego przez FAO chcemy prezentować walory traceability dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska przy jednoczesnym dbaniu o kieszeń producentów żywności.

 

1. Traceability kontroluje stan produktów spożywczych

 

Traceability to przede wszystkim bardzo ścisłe kontrolowanie jak najmniejszych partii towaru. Producent zna co do sekundy m.in. moment wysiania, nawożenia, nawadniania, zbioru, transportu danego warzywa lub owocu, dzięki czemu zyskuje większą pewność ich świeżości i czasu przydatności do spożycia. Tak duża ilość informacji o produktach uniemożliwia również pomylenie partii wraz z wyznaczonymi dla nich terminami ważności. Właściciel firmy lub kierownik działu dzięki stałemu napływowi informacji o stanie produkcji może natychmiast reagować na powstałe problemy i żadna nieprawidłowość nie pozostaje niezauważona. Dzięki wszystkim powyższym informacjom zniwelowane zostaje marnowanie żywności, co ma same zalety z punktu widzenia ochrony środowiska, rynku i zrównoważonego rozwoju. Także sam producent redukuje koszty, chroni się przed stratami i jeszcze sprawniej zarządza towarem oraz produkcją.

 

2. Traceability nie pozwala zapomnieć o towarze

 

Bardzo podobny problem marnotrawstwa spowodowanego brakiem kontroli, może wystąpić na linii producent-dystrybutor. Nie są rzadkością sytuacje, w których dostawa po prostu gubi się w rozległym magazynie dystrybutora. Szybko przyjeżdża kolejna partia od tego samego dostawcy, więc nikt nie zauważa braku towaru, a w międzyczasie zapomniana żywność po prostu ulega zepsuciu. Gdy sprawa wychodzi na jaw, zwykle jest już za późno by dopuścić towar do sprzedaży i rozpoczyna się konflikt pomiędzy kontrahentami. Wynika to z faktu, iż nie zawsze wiadomo, kto tak naprawdę ponosi winę za straty: producent, ponieważ przywiózł zepsute produkty, czy dystrybutor, ponieważ zapomniał o dostawie. Najskuteczniejszym remedium na podobne dylematy okazuje się traceability, ponieważ znakowanie jak najmniejszych partii towaru oraz skanowanie i zapisywanie każdej zmiany ich lokalizacji pozwala szybko odnaleźć winowajcę. Najczęściej jednak zastosowanie traceability nie dopuszcza do wystąpienia konfliktu – dystrybutor ściśle kontroluje dostawy i możliwość przeoczenia którejś z nich zostaje zredukowana niemal do zera.

 

3. Traceability ułatwia innowacje i opracowywanie nowych strategii

 

Traceability sprawdza się także na polu zdobywania doświadczenia  w produkcji żywności, w ulepszaniu technik ogrodniczych i w przeprowadzaniu doświadczeń. Stały odczyt i zapis parametrów oraz zabiegów wykonywanych na konkretnych partiach pozwala na ścisły fitomonitoring, na sprawdzanie skuteczności strategii i dopasowywanie ich do danych odmian. Zwykle firmy poświęcają sporo czasu i wiele doświadczalnych upraw na opracowanie najskuteczniejszych, autorskich technik. To wiąże się również z dużym zużyciem gleby, wody oraz samych roślin, czyli konkretnymi nakładami finansowymi. Stąd traceability po raz kolejny okazuje się świetnym sprzymierzeńcem działań na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania marnotrawstwu surowców oraz redukcji kosztów upraw.

Obecnie szacuje się, że na wyprodukowanie jednej pomarańczy trzeba zużyć 50 litrów wody, a na produkcję jednego kilograma awokado – aż 400 litrów! Skąd się biorą tak wysokie liczby? Z braku wypracowanych metod oszczędnej i zrównoważonej produkcji. Identyfikowalność produktu znacznie przyspiesza działania eksperymentalne na uprawach, ponieważ ułatwia zapis, dokładne przypisanie parametrów do wyników eksperymentów obserwowanych na roślinach. Systemy takie jak TraceON, wyświetlają również uzyskane informacje w czytelnych tabelach i wykresach, co ułatwia analizę i dalsze planowanie. To wszystko stanowi zachętę dla przedsiębiorców do podjęcia bardziej usilnych prób optymalizowania produkcji, do czynienia jej bardziej oszczędną i przez to – ekologiczną. Zrównoważony rozwój idzie tu w parze z oszczędnościami, ponieważ mniej marnotrawstwa surowców i energii, mniej zniszczonych upraw to również mniej wkładu pieniężnego potrzebnego do wyprodukowania danej partii roślin. To również zminimalizowane inwestycje finanasowe w produkcję nowych odmian, a więc niższe ryzyko związane z innowacjami i rozszerzaniem oferty.

 

Jak działać ekologicznie i przy okazji zarabiać?

 

Jak widać w opisanych powyżej przykładach, traceability jest ważnym sprzymierzeńcem działań na rzecz środowiska. Jesteśmy jednak pewni, że idea sprawowania ścisłej kontroli poprzez identyfikowalność, przemówi do każdego przedsiębiorcy z branży agro, również poprzez ewidentne korzyści finansowe z niej płynące.

Podsumujmy, co dobrego dla biznesu może zrobić traceability:

- Ułatwić planowanie,

- Zoptymalizować produkcję,

- Pozwolić na eksperymenty i opracowanie najlepszych technik uprawy,

- Zapobiegać stratom,

- Wspomóc innowacje i rozszerzanie oferty,

- Umożliwić szybkie reagowanie na nieprawidłowości,

- Uchronić się przed nieuzasadnionymi reklamacjami,

- Zyskać zaufanie dystrybutorów i klientów końcowych.

 

Warto zatem zastanowić się, czy rok 2021 nie powinien zostać również rokiem innowacji w Twojej firmie. Wdrożenie TraceON ułatwia zrównoważony rozwój przy jednoczesnym dbaniu o finanse przedsiębiorstwa.

Bądź EKO razem z nami!

Polecamy krótki film prezentujący nasze rozwiązania dla Grupy Mularski.

Zapraszamy do niezobowiązującego kontaktu telefonicznego (+48 32 494 50 50) lub mailowego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!

.

Producentem systemu TraceOn jest firma

KORSOL Sp. z o.o.
ul. Młyńska 8/1, 41-803 Zabrze

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

 +48 601 501 386
 kornel.grzywocz@korsol.pl