fbpx
slider mask

Aktualności

Rolnictwo zrównoważone a traceability cz. 2

12 grudnia 2022

Przedstawiamy drugą część artykułu dotyczącego związku traceability i rolnictwa zrównoważonego. W jaki sposób mogą się dopełniać? Czy firmy i gospodarstwa wdrażające identyfikowalność mogą lepiej rozwijać rolnictwo zrównoważone?

 

Rolnictwo zrównoważone - Większe wsparcie finansowe od UE

Dotacje uzyskiwane z funduszy Unii Europejskiej są jednym z celów i zarazem największych korzyści płynących z realizacji idei sustainability. Czy rolnik posiadający system do traceability ma ułatwione zadanie w kwestii ubiegania się o wsparcie finansowe? Z całą pewnością. Unia wymaga spełniania szeregu wytycznych, a pieniądze przyznaje dopiero po przeprowadzeniu wyczerpującej procedury. Każdy kto składał wnioski z pewnością o tym wie. By jednak sprostać szczegółowym wymogom, należy móc skutecznie udowodnić wszystko, co deklarujemy. Tu właśnie z pomocą przychodzi traceability, które daje stałą kontrolę nad wszystkim, co się dzieje w przedsiębiorstwie. Może obejmować zarówno uprawy, produkcję jak i wszystkie inne elementy działalności firmy. Ważne, że składający wniosek ma dostęp do całej puli danych w jednym systemie. Może zatem szybko i wygodnie wyłuskać potrzebne dane. Z kolei w przypadku inspekcji ze strony udzielających dotację można błyskawicznie wykazać zgodność z wymogami, bez trwających w nieskończoność wizyt kontrolerów.

 

Zwiększenie społecznej akceptacji rolnictwa

Rolnictwo to nieodłączny element polskiej gospodarki i kultury. Co może być zatem nieakceptowane przez społeczeństwo? Przede wszystkim strategie niszczące środowisko i zagrażające zdrowiu konsumentów. Obecnie każdemu przedsiębiorcy zależy na nieskalanej opinii, a do tego potrzebna jest pełna transparentność. Jak ją uzyskać, jeśli sam czasem nie wie, co się dzieje w jego firmie? To właśnie zmienia traceability. Pozwala docierać do bardzo drobnych informacji i kontrolować, np. dozwolone ilości nawozów, okresy karencji lub gospodarowanie odpadami. Co więcej, system do identyfikowalności pozwala dzielić się tymi informacjami z innymi uczestnikami łańcucha produkcji. W konsekwencji producenci, dostawcy, dystrybutorzy i w końcu klienci wiedzą o produkcie niemal wszystko, widzą jego ścieżkę od pola do stołu.

Akceptację rolnictwa wspiera także nowoczesność rozwiązań traceability. To ścisła kontrola, wspierana dodatkowo zaawansowanymi narzędziami informatycznymi. Stanowi ostateczny dowód na to, że rolnictwo już nie ma nic wspólnego z zaściankową, zacofaną wsią, która nadal tkwi w przekonaniach niektórych osób. Identyfikowalność zmienia całkowicie ten krzywdzący wizerunek i pozwala kojarzyć rolnictwo z innowacjami i biznesem przyszłości.

 

 .

 

Zapewnienie dobrostanu zwierząt

Nawet jakość hodowli i warunki, w jakich żyją zwierzęta zależą w wielu przypadków od odpowiedniej dozy kontroli. Wielkie zakłady, posiadające ogromne hale i pastwiska mogą mieć spory problem z utrzymaniem właściwych warunków, w jakich przebywa każde ze zwierząt. Tu można wykorzystać różnego rodzaju czujniki i maszyny rozmieszczone w poszczególnych lokalizacjach. Zmierzona temperatura i inne warunki atmosferyczne dozowana żywność, aplikowane leki lub suplementy… To tylko kilka grup danych, jakie można pobrać z produkcji i umieścić w systemie do traceability. Wówczas każda uprawniona osoba jest w stanie sprawdzić na odległość, jak w firmie wygląda kwestia dobrostanu zwierząt. Na podstawie tych informacji można także przeprowadzać analizy i porównania, dzięki którym łatwo wyciągnąć wnioski, co zwierzętom służy, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie, a ostatecznie na uzyskiwany produkt. Wzmożona kontrola wzmacnia również dbałość o ogólny dobrostan zwierząt.

 

Rolnictwo zrównoważone - Podsumowanie

Traceability wspiera szeroko pojęty rozwój gospodarstw i firm związanych z rolnictwem. Zrównoważony rozwój, to tylko jeden z obszarów, w którym identyfikowalność pozwala odnosić sukcesy. Systemy takie jak TraceON wzmacniają wewnętrzne bezpieczeństwo, ułatwiają zarządzanie i usprawniają kontrole. W ostatecznym rozrachunku przedsiębiorstwa wdrażające tego typu rozwiązania odnotowują korzyści finansowe i wizerunkowe. Warto zatem rozważyć inwestycję w traceability – dla dobra własnej firmy, kontrahentów, konsumentów oraz środowiska naturalnego.

 

 

 .

 

 Zapraszamy także do lektury pierwszej części artykułu: Traceability a zrównoważony rozwój.

 Zobacz jak działa TraceON

 #traceability #rolnictwo #sustainability #rolnictozrównoważone #stabilność #optymalizacja #konkurencja

 

Producentem systemu TraceOn jest firma

KORSOL Sp. z o.o.
ul. Młyńska 8/1, 41-803 Zabrze

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

 +48 601 501 386
 kornel.grzywocz@korsol.pl